Jak si uvázat kravatu I.

Návod na uvázání kravaty co by klišé v rámci všech módních blogů najdete samozřejmě i u nás. Kravata totiž asi nikdy nevyjde z módy, i když teď u její klasické varianty vnímám lehký útlum. Postupně se vytrácí a nahrazuje ji lehká rozhalenka nebo nějaký ten klasický vázací motýlek či jeho extravagantnější dřevěná podoba, které momentálně absolutně fandím. Je to pro mě totiž hmatatelný doplněk (třeba jako brož či hodinky) a ne kousek látky, který musím pořád rovnat a utahovat, aby mě neškrtil přes límec.

Když už kravatu, tak preferuji úzkou variantu, která tvoří decentní doplněk neformálního oblečení. Nejlépe pak v pletené podobě (k dostání u nás) – ta se mi líbí díky neotřelé formě a struktuře, která zaujme oko okolí. Obecně proti původním hedvábným kravatám běžné šířky nic nemám, ale už je to maličko zívačka.

Podíváme se tedy na to uzlování – na brutální klasiky i uzly z alternativních vesmírů, které se nemá cenu ani učit.  Našeho bobříka uzlů načnu tím nejjednodušším a nejčastějším postupem, který je rychlý a lehký na zapamatování. Anglický název „Four-in-hand“ mi spíš připomíná titulek, pod kterým by mělo stát logo „Brazzers“ spíš než cokoliv, co by se mělo týkat kravaty. Nejrozšířenější teorie ohledně vzniku tohohle lascivního názvu je ta, že takovýto uzel nosili členové londýnského klubu Four-In-Hand. No… já bych si tam asi členskou kartičku asi nevyřizoval.

Nejrozšířenější jednoduchý / úzký uzel – Four-In-Hand.
Obyč Four-In-Hand na jedné z našich pletených kravat. Uzly mám rád obecně širší, neutažené.

Další velmi oblíbené a také poměrně jednoduché vázání se nazývá Windsor (v tomto případě plná varianta, tedy Full). Je to široký uzel vhodný pro košile s širokým límcem, kde nepůsobí jako pěst na oko. Uzel je symetrický, pevný, pohodlný a výrazný. A co především, má mnohem lepší název než uzel o úroveň výše.

Symetrický a pěkně široký uzel Windsor.
Široký (opět méně utažený) Windsor. Začněte s velmi krátkým užším koncem. Čeká vás hodně omotávání.

A nakonec toho příspěvku uvedu zlatou střední cestu mezi oběma předchozími uzly. Je to vázání Half-Windsor nebo „jednoduchý Windsor“, který je o něco menší a užší než jeho větší a starší brácha.

Zlatá střední cesta v podobě Half-Windsor uzlu.
Poloviční Windsor. Tak akorát velký, tak akorát symetrický.

Pro další typy vázání mrkněte na pokračování mého článku.

budlevsalo

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *