Jak si nechat narůst vousy? – 5 tipů pro začátečníky

Dobře patrná spodní kontura vousů. Ale pokud chceš plnější (rozuměj dřevorubecký) plnovous, tak by měla být linie ještě níž. Blíže k ohryzku.

1) Nauč se oholit si kontury.

Aneb to nejtěžší na začátek. Rozmysli si, kde kontury chceš mít a kde si je budeš holit. Pro začátek ti to možná ukáže barber. Ale osobně bych neměl finančně na to, aby mi to ukazoval dvakrát do týdne. Ale jestli jsi ve vatě, tak proč ne.

Kontury proklatě nízko, ale proč ne. K tomuhle obličeji se hodí.

U mě to chtělo hodně zkoušení, tréninku a zkoumání v zrcadle, abych zjistil jaké kontury mému obličeji sluší a jaké ne. Používám na to jednu z našich shavett, u které nemusím lámat žiletky, ale jen je pohodlně otočím. Navíc mají hodně přesnou „čepel“, do které se nezachytávají vousy. Ale čím si to kdo oholí, je je jeho věc.

Tady je moje favoritka pro domácí použití. Je trošku robustnější, takže ji celý den v ruce neudržíte. Ale držák žiletky nasedá zcela přesně a tak můžete vést svůj tah naprosto precizně.
Tady to je tak akorát.

2) Pořiď si olej na vousy

A teď tajemství – olej na vousy není jen na vousy. Tahle nadpozemská věc (a je celkem jedno jaká konkrétní značka) mi vždy posloužila jako náhrada transparentního gelu na holení, pleťového krému proti suché pokožce (fakt si to mažu na celej ksicht), krému na ruce (zbytky oleje si z rukou neumývej ale promni v dlaních) a v neposlední řadě taky jako olej na vousy (heuréka!). Roste to po něm rychleji, lépe a míň to svědí.

Já osobně fandím tomuhle českému oleji. Čistá příroda, nádherná vůně.

3) Kup si kartáč na vousy (a později hřeben)

Pro začátek prosím kartáč. Ten se hodí na kratší vousy. Osvědčily se ty z kančích štětin, protože vous opravdu pročísnou, trochu narovnají a ještě namasírují pokožku pod ním, což je extra důležité. Taky zlepší distribuci oleje k jednotlivým vousům.

Kančí štětiny mě nejdřív trochu škrábaly, takže jsem na to šel jemně. Po čase ale nasákly olejem, který jsem používal, trochu se roztřepily a kartáč byl mnohem příjemnější a efektivnější na použití.

Jo jo, buď lev salónů a hlavně stylově!

No a až budou vousy dlouhé, jdi do hřebenu. To už neukartáčuješ!

4) Sežeň si balzám na vousy

Říká se, že balzám porost tváře lépe chrání před vlivy vnějšího okolí. Já ho používám hlavně proto, že obsahuje přírodní vosky a vousy umí zkrotit. Po čase začnou trčet všemi směry a olej už je na ně krátký. Takže je čas nahřát v dlaních trochu balzámu a pořádně ho vetřít a vousy rovnou vytvarovat.

Opět tu musím zpropagovat české přírodní Be-Viro, které mi maximálně sedí. Důležité taky je, aby byl balzám v plechové krabičce. Ta se totiž dobře nahřívá, což činí produkt lépe aplikovatelným, ale o tom v jiném článku.

5) Používej šampony na vousy

Ale pozor. Ne zase tak často, protože si zároveň s nimi vymyješ i zbytky olejů, balzámů a v neposlední řadě i přirozený ochranný film, který vytváří sama pokožka.

Na druhou stranu nechceš, aby lidi okolo tebe věděli, cos měl před týdnem k obědu. Všeho s mírou. Já vousy myji ob den nebo jen dvakrát do týdne.

A rada navíc – zapomeň na výmluvy a buď trpělivý!

Blbá rada co? Ale většina potenciálních vousáčů, se kterými jsem mluvil, skončí u jedné konkrétní výmluvy, a sice u hlášky „mně to děsně svědí“. To si myslíte, že ostatní to nesvědí? Že to je nějaká rarita, kterou trpí 1 z milionu? Drtivou většinu svědí rostoucí vousy, ale je to stav na pár dní, kterému se navíc můžete vyhnout použitím šamponů, olejů či speciálních výživných balzámů na vousy. V tomhle případě ale nemluvím o balzámech, které zmiňuji výše. Toto jsou spíše vyživující krémy, které dělá například Proraso. A opět je u mě seženete.

Tak tenhle balzám moc nefixuje. Není to ten klasický voskový. Ale zase vyživuje, chrání před svěděním a skvěle voní.

budlevsalo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *