Jak se obléct na pohovor

Nespoléhejte se na to, že si vystačíte s tím, co máte v hlavě. Ať už jste mozkový inženýr nebo ne, váš outfit (a vůbec upravenost) bude součástí posudku personalisty a bude se k němu přihlížet. Na můj vkus někdy až moc. Sám bych byl určitě raději, kdybychom žili ve sluníčkovém světě plném duhuprdících jednorožců, kde rozhodují pouze naše znalosti a schopnosti. Ale lidé, kteří vybírají nové pracovníky pro svou firmu to tak cítit nemusí.

Doba pokročila, ale podle mě je tohle na pohovor pořád ještě moc uvolněné.

Oblek je absolutní fundament. Bez něj ani nevycházejte. Oblek, košile, sladěný pásek a polobotky o Vás říkají, že o danou práci máte zájem, že k pohovoru přistupujete s úctou a že znáte základy společenského vystupování. Pořád ještě to není přežitek. Já jsem se o tom přesvědčil, když mě před pár lety nabírali do jednoho nadnárodního řetězce. Na pohovoru jsem seděl v prosklené jednací místnosti přímo naproti recepci, kde číhala recepční Martina (v době pohovoru jsem ji samozřejmě ještě neznal). Ta mi později na pracovní pauze u kávy sdělila, že jí bylo jasné, že pozici dostanu právě já. A na můj dotaz proč si to myslela, odpověděla: „protože jsi přišel ze všech kandidátů nejlépe oblečený“.

Takhle by to určitě šlo. Možná trochu dlouhé rukávy u saka, ale na takové detaily už personalisté běžných společností nehledí.

Já měl tenkrát jen obyčejný antracitový (matný) oblek od Blažka. Tmavou košili s jednobarevnou kravatou, černý pásek a černé polobotky. A Martina asi nebyla žádná módní specialistka. Byla to budoucí lékařka, která se na recepci ve volném čase připravovala na zkoušky. Ale tohle odhadla naprosto přesně. Částečně také proto, že znala nároky tehdejší šéfky nákupního oddělení.

Vestička a sako s kapesníčkem, k tomu pěkné hodinky. Možná bych lépe ladil doplňky.

Obecně platí nebrat si k pohovoru lesklé sako. Můj kolega Vítek si ho ale k jednomu job interview vzal, protože zrovna neměl k dispozici jiné a nechtěl jít „jen tak“. A měl štěstí, protože šéfová daného oddělení, která ho přijímala, měla zálibu v extravaganci. Jako koníček také navrhovala a stále navrhuje výrazné dámské kabelky a módní doplňky pod značkou FuFu. Štěstí je ale vrtkavé, a tak bych se raději držel první věty tohoto odstavce.

budlevsalo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *