Co si obléct na svatbu jako host (muž)

S příchodem teplého počasí mi do schránky dorazilo hned několik pozvánek na chystané letní svatby a já už musím poměrně rychle řešit, co si na ten který obřad vezmu na sebe. A to není úplně lehké přemýšlení, zvlášť když každá svatba je úplně jiná.

V tomhle článku se tedy zamyslím nad tím, co si vzít v létě na svatbu co by host – muž. Až budete řešit, co si vzít na svatbu co by ženich, tak vám to ráda řekne Vaše nastávající manželka, věřte mi. K tomu už internet ani můj blog potřebovat nebudete.

V první řadě bych se kouknul na uvedený dress code na pozvánce. Jasně… nikde nic. Ani na jedné. S tím jsem tak trochu počítal. Takže vezmu telefon a ženichy (nebo nevěsty) si obvolám. Jako správný Lev Salónů se chci přirozeně vyhnout faux pas a především nechci z úcty zastínit outfit ženicha, což je vždy pravidlo č. 1.

Tady na to šli uvolněně. Ženichova družina má jen světlou košili bez saka. Sladili se pomocí šlí a stejně barevných motýlků.

Doba je uvolněná, takže si umím hodně dobře představit i „casual svatbu“, kde využijete kombinaci chinos + blazer + košile s úzkým límečkem bez jakéhokoliv doplňku. A nebo si zkrátka vezměte cokoliv, co Vám nařídí pořadatel svatby, pokud to má předem jasně daný koncept. Ale co jinak? Jak se tedy obléct na svatbu?

Bílá je výsadou a dominantou nevěsty. Krásná ukázka toho, jak ji sám ženich zastínil.

Není-li dáno jinak, tak bych se rozhodně odbočkou velikosti tří parseků vyhnul bílému obleku. Nebudu říkat, co si o něm myslím, ale spíš uvedu, že bílá je především barva nevěsty a určitě bych jí v její den D nelezl do zelí. Abych to řekl slovy A. J. Rimmera: „To je totéž, jako kdybys šoupnul svoje nádobíčko lvovi do tlamy a třel mu rozkrok mokrou žínkou“.

Tady jde dobře vidět, že tmavě modrý oblek hosta nijak nevadí tomu, že ženich má černý smoking.
A zde se ženichova parta velmi dobře shodla na barvě a podobě outfitu.

Oblek bych tedy volil v klasických barvách světle šedá, tmavě modrá nebo černá. Pro obřad ráno šedá, pro odpolední hodiny tmavě modrá a pro podvečer klasická černá. A podle toho odpovídající boty od světle hnědé, přes tmavou až do černa. K ponožkám už se v dnešní době nevyjadřuji, protože pravidlo, že mají být tmavší než boty už zas tolik neplatí. Já se toho ale pořád držím.

Doba nám pokročila. V podstatě už nic nenamítám, i když sám bych byl konzervativní.

Košili si beru obecně bílou nebo zkrátka světlou nevýraznou. Snese se slonová kost nebo champagne. A k tomu optimálně nějaký doplněk v podobě kravaty / motýlku / askotu. Přičemž jeho barva se bude nejspíš řídit barvami svatby. Dobrým vodítkem je pak barva šatů družiček, ke kterým je dobré se doladit. A věřte mi, že ty budou mít zcela jasno.

Jelikož jsem fanda dřevěných motýlků, tak bych sáhl po nějakém z nich. Na svém e-shopu www.levsalonu.cz nabízím i několik barevných variant s barevně pasujícím kapesníčkem do saka a manžetovými knoflíky rovněž ze dřeva. Je to decentní a ve výsledku cenově příjemné řešení, protože koupíte vše v jednom.

budlevsalo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *